Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak zabíja až 25 % populácie nad 40 rokov a zdá sa, že táto diagnóza je celoživotná

Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak zabíja až 25 % populácie nad 40 rokov a zdá sa, že táto diagnóza je celoživotná

Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je diagnóza, ktorá sa zdá byť celoživotná. Existuje liek, ktorý by ju dokázal vyliečiť? Liek, ktorý by liečil príčinu tohto ochorenia a nie len potláčal symptómy? Liek, ktorý by pomohol zredukovať lieky na tlak alebo ich úplne vysadiť bez toho, aby tlak ostal na normálnych hodnotách?

vysoký krvný tlak hypertenziaVysoký krvný tlak – tichý zabijak? 

Vysoký krvný tlak je jedna z najčastejšie sa vyskytujúcich kardiovaskulárnych chorôb. Diagnóza hypertenzia sa ľahko diagnostikuje, ale rozpoznanie vzniku alebo rozvoja hypertenzie je väčšinou v prvých štádiách bez symptómov a preto je pacientmi často neriešená, niekedy odignorovaná, keďže sa mnohokrát vôbec neprejavuje zhoršením zdravotného stavu. Mnohokrát ak liečba nezaberá, zvýšený krvný tlak pretrváva. Neliečený vysoký krvný tlak sa môže  prejaviť cievnou príhodou – srdcovým infarktom, mozgovou príhodou, poškodením obličiek alebo očí. Už od veku 35 rokov pri neliečenom vysokom krvnom tlaku môže vzniknúť cievna príhoda.   

Čo je vysoký krvný tlak?

Srdce je pumpa, ktorá hýbe celým objemom krvi naraz v krvnom obehu. Pri výtlaku krvi zo srdca sa nejedná len o pohyb krvi smerom von zo srdca ale o pohyb všetkej krvi v celom tele a všetkých cievach súčasne. Srdce pumpuje okysličenú krv do tepien a odtiaľ putuje do celého tela. Sila, ktorou srdce vypudzuje okysličenú krv zo srdca vytvára tlak na steny tepien. Keď sa srdiečko stiahne alebo zmrští, krv je vytláčaná do tepien – to je horný systolický tlak. Srdce sa uvolní, naplní sa krvou, ktorú k srdcu privádzajú žily a tlak, ktorý vzniká je dolný diastolický tlak.

Od čoho závisí tlak krvi? 

Tlak krvi teda závisí od stavu srdca, od stavu ciev, a od objemu krvi a jej vlastností ako je napríklad jej viskozita a reológia v krvnom obehu. Vysoký tlak krvi je spôsobený zúžením, zanesením, zhrubnutím stien ciev alebo stiahnutím ciev, veľkým objemom krvi v krvnom obehu, hustotou krvi ( odporom proti prúdeniu krvi v cievach) v krvnom obehu alebo kombináciou týchto faktorov. Takže cievy a krv,  ich stav alebo vlastnosti ovplyvňujú,  akú prácu musí vynaložiť pumpa pumpujúca krv v celom tele.

Ako to prebieha ak sa menia vlastnosti krvi a stav ciev? 

Z fyziky čerpadiel je známe, že ak pumpovaný objem ( predstavme si objem krvi v tele) vzrastie o 10 percent, tlakový rozdiel na čerpadle vzrastie o 21% a výkon čerpadla musí vzrásť o 33%.

vysoký krvný tlak srdceTaktiež je známe, že zmena viskozity prečerpávanej kvapaliny ovplyvňuje podobným spôsobom tlakový rozdiel čerpadla ako aj výkon čerpadla, pretože nárast viskozity zvyšuje odpor proti prúdeniu ( predstavme si viskozitu a reológiu krvi).

Taktiež je známe, že ak sa zhorší priechodnosť systému v ktorom prúdi kvapalina jeho zanesením, ak sa má zachovať prečerpávaný objem,  tak musí vzrásť tlakový rozdiel ako aj výkon čerpadla.

Takže akékoľvek zhoršenie vlastností krvi alebo stavu ciev znamená významne zvýšenú záťaž pre srdce a aj samotný cievny systém. Je to ako špirála. Zhoršenie tlaku krvi znamená prispôsobovanie systému tomuto stavu a ak systém reaguje spevnením cievnych stien a stien srdca ich zhrubnutím, stav sa zhoršuje a tlak stúpa. Pretože okysličenie orgánov a tkanív musí byť zachované, musí byť zachovaný aj pumpovaný objem a preto stúpa tlak a záťaž srdca. Preto je potrebné včas zasiahnuť a radšej robiť opatrenia v ranných fázach ako v neskorších konzumovať kopu liekov a nakoniec zbytočne predčasne zomrieť na následky tohto neviditeľného ochorenia.

Odporúčame výživový doplnok:

Bioquant Amino komplex je kombinácia aminokyselín, ktoré sú zname svojimi vazodilatačnými účinkami. Táto kombinácia je nesmierne vhodná pre tlakárov. Od užívateľov dostávame pozitívne ohlasy a niektorí dostali tlak úplne pod kontrolu. Pokiaľ máte vysoký krvný tlak, stojí zato tento komplex aminokyselín vyskúšať a užívať ráno aj večer, pričom naďalej užívajte lieky od lekára. Pri znížení tlaku je potrebné liečbu konzultovať s lekárom - nikdy nevysadzujte lieky bez konzultácie s lekárom. Bioquant amino komplex stojí pár eur a dokáže nesmierne pomôcť.  

Ďalšie články o hypertenzii:

Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak zabíja až 25 % populácie nad 40 rokov a zdá sa, že táto diagnóza je celoživotná

Aký je optimálny tlak krvi?

Ako sa lieči hypertenzia v súčasnosti?

Rizikové faktory rozvoja hypertenzie

Ako znížiť vysoký krvný tlak alternatívnym spôsobom

Komplikácie, ktoré spôsobuje vysoký krvný tlak

Životný štýl je nesmierne dôležitý pokiaľ chcete znížiť vysoký krvný tlak na normálne hodnoty natrvalo

Čo je rezistentná hypertenzia?

Počuli ste o syndróme bieleho plášťa?

Zverejnené 2016-02-16 Home, Články o zdraví, Články o srdcovocievnych... 0 17516

Pridať komentárLeave a Reply

Musíte byť  prihlásený na pridávanie komentárov.

Posledné komentáre

Vyhľadávací blog

Related articles

Porovnať 0
Predchádzajúci
Nasledujúci

Žiadne produkty

To be determined Doprava
0,00 € Celkom

Pokladňa