CRP marker a všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

CRP marker a všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

CRP marker a všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

 1.      Čo je CRP a čo je sedimentácia krvi? Ide o zápal, alebo závažnejšie ochorenie?
 2.      Aké ochorenia môže CRP preukázať?
 3.      Hodnoty CRP a hs-CRP
 4.      Kardiovaskulárne ochorenia a CRP
 5.      CRP ako ukazovateľ bakteriálnej a vírusovej infekcie
 6.      CRP a rakovina prostaty
 7.      Hs-CRP a úmrtnosť na rakovinu
 8.      Účinky kurkumínu na znižovanie CRP
 9.      Čo pomáha znižovať CRP?

1. Čo je CRP a čo je sedimentácia krvi? Ide o zápal, alebo závažnejšie ochorenie?

CRP je C-reaktívny proteín, ktorý sa v krvi objavuje pri zápalovej reakcii v organizme ako reaktant akútnej fázy zápalu. CRP sa vytvára v pečeni (ale aj inde) a jeho hodnoty narastajú ak je v tele prítomný zápal. Pozor, CRP nie je len ukazovateľ zápalu, ale sa aj aktívne podiela na tvorbe zápalu v tele. CRP sa často využíva v pediatrii na stanovenie správnej diagnózy, či sa jedná o bakteriálnu, alebo vírusovú infekciu. Pri bakteriálnych infekciách býva CRP vysoké a pri vírusových nízke, avšak nemusí to platiť pri všetkých vírusoch. Niektoré vírusy spôsobujú vysoké CRP. Aj pri dlhotrvajúcich zápaloch ciev v dôsledku aterosklerózy môže byť CRP vyššie, ale aj pri niektorých onkologických ochoreniach.

V minulosti, keď vyšetrenie CRP nebolo tak dostupné sa vykonávalo vyšetrenie sedimentácie krvi. Ak je v tele zápal v dôsledku molekúl zápalových proteínov cirkulujúcich v krvi včítane CRP proteínu tak sa červené krvinky spájajú a vytvárajú zhluky, ktoré rýchlejšie sedimentujú v skúmavke ako krv človeka bez zápalových reakcií. Tento jav je vlastne prejavom zhoršenej viskozity a reológie krvi pri týchto zápalových procesoch. Každý zápal doprevádza vznik takýchto proteínov spôsobujúcich retiazkovitenie erytrocytov, ich lepivosť na povrchu membrán a jav sedimentácie je priamym dôsledkom. Ak chceme vyčistiť zakalené víno, to by sa čistilo niekoľko mesiacov,  vtedy použijeme látku, ktorá skoaguluje kal a ten si sadne na spodok nádoby veľmi rýchlo za pár dní. Takto to prebieha aj pri vyšetrení sedimentácie krvi. CRP je však lepším indikátorom zápalu ako sedimentácia krvi, sedimentácia je jasným dôkazom zhoršenia viskozity a reológie krvi pri zápale.

Prírodná organická kozmetika v súlade

s prírodou teraz za polovičné ceny

2. Aké ochorenia môže CRP preukázať?

-        Infekcie (zápal, vírusový, alebo bakteriálny)

-        Autoimunitné ochorenia: lupus, reumatoidná artritída, kronova choroba (Crohn disease)

-        Kardiovaskulárne (srdcovocievne) ochorenia: ateroskleróza, perikarditída, infarkt, porážka

-        Onkologické ochorenia

-        Metabolické ochorenia: obezita, diabetes melittus (cukrovka)

CRP test je test na stanovenie hodnoty C-reaktívneho proteínu, ale na stanovenie presnejšej hodnoty je možné vyžiadať aj hs-CRP (vysoko-senzitívne CRP), ktorý vyžaduje testovanie na prázdny žalúdok ( zákaz jedenia 9-12 hodín pred testom.)

3. Hodnoty CRP a hs-CRP

Hodnoty CRP pri infekcií:

-        Do 5mg/L: normálna hodnota (závisí od nemocnice, odporúča sa udržiavať CRP pod 0,55/L u mužov a pod 1,00mg/L u žien, avšak mnoho ľudí to nedokáže, pretože je stále viac a viac pacientov s hypertenziou, cukrovkou atď. a vyššie hodnoty sa stávajú štandardom)

-        Od 3mg-25mg/L: predpokladá sa, že sa jedná o vírusovú infekciu, preto o 2 dni neskôr je potrebné zopakovanie testov, ak CRP nestúpa, jedná sa o vírusovú infekciu. Ak stúpa, pravdepodobne ide o bakteriálnu infekciu.

-        Od 50-100mg/L: predpokladá sa, že ide o bakteriálnu infekciu a lekár nasadzuje antibiotiká

-        Od 100mg/L: predpokladá sa, že ide o závažnejšie bakteriálne ochorenie a je nutnosť silných antibiotík, takéto hodnoty sa napríklad vyskytujú pri zápale pľúc a doktor môže vyžadovať hospitalizáciu

Odporúča sa udržiavať CRP hodnoty u mužov pod 0,55mg/L a u žien pod 1mg/L. Pri takýchto hodnotách v tele nebežia zápalové procesy a funguje tak, akoby malo. Krv má normálne reologické  vlastnosti a plní svoje funkcie a regulačné schopnosti organizmu fungujú optimálne. U obéznych ľudí sú tieto hodnoty vyššie a je u nich vyššie riziko tvorby zápalov a iných ochorení.

Hodnoty CRP pri iných ochoreniach ako infekcie:

-        Od 3mg-10mg/L: mierne zvýšené, možné ochorenia ako cukrovka, hypertenzia, rakovina

-        Od 50-100mg/L: vysoké riziko srdcovocievnych ochorení

-        Od 100mg/L: závažné ochorenie, možné poškodenie orgánov

Normálne hodnoty hs-CRP:

-        Pokiaľ hs-CRP je menej ako 1,0mg/L tak riziko kardiovaskulárnych ochorení je malé

-        Pokiaľ hs-CRP je od 1 do 3,0mg/L tak riziko je stredné.

-        Pokiaľ hs-CRP je nad 3,0mg/L tak riziko je vysoké.

4. Kardiovaskulárne ochorenia a CRP

Pokiaľ máte zvýšený LDL cholesterol (zlý cholesterol), predpokladá sa, že máte zvýšené riziko tvorby plakov, ktoré môžu spôsobiť upchatie ciev a ktoré môžu viesť ku infarktu, alebo príhode. Výskum však ukázal, že len 50 percent ľudí, ktorý dostali infarkt mali zvýšené hodnoty LDL cholesterolu. Preto mnohí kardiológovia používajú aj CRP test na vyhodnotenie výsledkov krvi a na odhadnutie zvýšeného rizika vzniku infarktu alebo príhody. LDL cholesterol nielenže vytvára plaky na vnútornej strane ciev, ale cievy aj poškodzuje a toto poškodzovanie vytvára zápal, ktorý sa telo snaží vyliečiť. Mnohé štúdie preukázali, že CRP test je efektívny pri určovaní zápalu, avšak lekár musí vedieť odhaliť miesto zápalu na základe ďalších vyšetrení, či sa jedná o cievy, alebo iné miesto. Na určenie zápalu pri kardiovaskulárnych ochoreniach môže byť použitý test hs-CRP. Niektoré zdroje nepovažujú použitie za dostatočné pre použitie ako prediktívneho faktora tohto typu ochorení a tak sú potrebné ďalšie vyšetrenia na potvrdenie rizika tohto typu ochorení. Avšak jedna zo štúdií ukázala, že úroveň hladiny CRP nad 10mg/L koreluje s rizikom vyvinutia smrteľného kardiovaskulárneho ochorenia napr. Infarktu o viac ako 4 percentá za 10 rokov.

Pri kardiovaskulárnych ochoreniach je vhodné použitie kombinovanej liečby, napríklad laserové ožarovanie krvi prístrojom BIOquant, ktorý zlepšuje viskozitu a reológiu krvi a napomáha rozpúšťať plaky na cievach a cievy sa ,,čistia,,. Pri zápaloch je vhodné konzumovať enzým serapeptáza, ktorý je považovaný v Čínskej tradičnej medicíne za liek na odstraňovanie zápalu rôzneho pôvodu a tým upravuje aj CRP hodnoty.  Takisto kurkumín je veľmi účinný antioxidant, ktorý znižuje CRP, pomáha odstraňovať voľné radikály a má proti-zápalové a proti-nádorové účinky.

5. CRP ako ukazovateľ bakeriálnej, alebo vírusovej infekcie

Štúdia: Počas obdobia influenzy 131 pacientov chorých od Októbra do Marca v rokoch 2008-2011 boli testovaných, či sa jednalo o bakeriálnu, alebo vírusovú infekciu. Domnievali sme sa, že CRP bude vyššie u pacientov s bakeriálnou infekciou ako u pacientov s vírusom resp. s influenzou (vírus chrípky).

Metóda: Pacienti boli testovaní na vírusy a bolo im odobraté CRP. Bakteriálna infekcia bola dokázaná pozitívnou krvnou kultúrou, rádiografickou evidenciou na pneumóniu, alebo výterom na diagnostikovanie bakteriálnej infekcie.

Výsledky: 131 pacientov bolo analyzovaných: 48 s influenzou, 42 s inou vírusovou infekciou a 41 s bakteriálnou infekciou.

-        CRP u pacientov s influenzou bolo v priemere 25,65mg/L (18,88-32,41)

-        CRP u pacientov s iným vírusovým ochorením bolo v prieme 18,73mg/L (12,97-24,49)

-        CRP u pacientov s bakteriálnou infekciou bolo v priemere 135,96mg/L (99,38-172,54)

Výsledok: CRP je vhodný ukazovateľ na stanovenie diagnózy a rozlíšenie bakteriálnej infekcie od vírusovej. Niektoré vírusy môžu však spôsobiť vysoké CRP a preto sa odporúča, že pri výsledku, ktorý presne neodhalí príčinu sa CRP test opakuje o dva dni, alebo sa urobí výter na vylúčenie bakteriálnej infekcie, ktorá musí byť liečená antibiotickou liečbou.

Pri vysokých horúčkach a triaške napríklad pri zápale pľúc alebo chrípke dochádza k pocitu studených nôh a rúk. Je to dôsledok zhoršenej koagulácie krvi, čo zhoršuje stav pacienta a prináša ďalšie symptómy. Ak si porovnáte teplotu rúk a tela, tak teplota rúk a nôh môže byť okolo 27 C a horúčka na čele môže dosahovať 40 C. V takom prípade je potrebné okamžite zlepšiť reológiu krvi a to laserovým ožarovaním krvi. Obvykle po krátkej aplikácií BIOquantu spozorujete, že teplota rúk a nôh začne stúpať  a obnovenie cirkulácie krvi prináša pocit blahodarného tepla.  Je to spôsobené zlepšenou reológiou a viskozitou krvi. Pravidelnou aplikáciou počas ochorenia dôchádza k rýchlejšej rekonvalescencii. Čo sa však musí tiež dodržať je pitný režim, užívať lieky a doporučenia lekára. Pri horúčke je potrebné zvýšiť príjem tekutín.

6. CRP a rakovina prostaty

Zvýšené hodnoty CRP sú spojené so zvýšeným rizikom úmrtia u mužov s rakovinou prostaty. Táto štúdia bola zverejnená v roku 2007 na Sympóziu o rakovine prostaty. Výskumníci sa domnievajú, že zápal, ktorý sa v tele nachádza spôsobuje rezistanciu na liečbu rakoviny prostaty a zhoršuje jej prognózu.  Výskumníci porovnávali 16 zápalových markerov vrátane CRP markeru. CRP bol jediný marker, ktorý značne predpovedal kratšie prežitie pacientov. Po pozorovaní v období 18 mesiacov sa zistilo, že pacienti so zvýšenou hodnotou CRP viacej ako 8mg/L mali trojnásobné zvýšené riziko úmrtia. Každý dvojnásobok hodnoty CRP zvyšuje riziko úmrtia o 27 percent. Zvýšené hodnoty CRP sú tiež spojené s nižšou pravdepodobnosťou reakcie nádoru na chemoterapiu na báze docetaxelu o 19 percent.

Preto znižovanie CRP hodnôt u pacientov s rakovinou prostaty je dôležité. Konzumácia výživových doplnkov ako serapeptáza a kurkumín môžu pacientom pomôcť odstraňovať zápal.

7. Hs-CRP a úmrtnosť na rakovinu

Základ:Hs-CRP je dôležitý zápalový marker a ako vieme zápal je jedným z spúšťačou a progresie rakoviny. Výskumníci študovali vzťah medzi hodnotami hs-CRP a úmrtnosťou na rakovinu.

Metóda: 33 567 pacientov, ktorí prešli cez preventívne prehliadky od mája 1995 do decembra 2006 boli analyzovaní a tí, ktori mali hs-CRP hodnoty uvedené boli zahrnutí do výskumu. Týmto pacientom bolo robené hs-CRP a boli sledovaní až do dňa úmrtia do roku 2008. Pacienti boli rozdelení do troch skupín:

-        Hs-CRP menej ako 1mg/L

-        Hs-CRP viacej ako 1 a menej ako 3mg/L

-        Hs-CRP nad 3mg/L

Výsledok: Počas testovania 9,4 roka, 1054 pacientov zomrelo , 506 z toho  v dôsledku rakoviny. Úmrtnosť s hs-CRP vyšším ako 3mg/L bola značne vyššia v porovnaní s tými, ktorí mali hs-CRP nižšie ako 1mg/L. Prepodkladá sa, že zvýšené hodnoty CRP a teda zápalový proces v organizme zvyšuje rýchlosť úmrtnosti a zhoršuje liečebný proces.

 1.     Účinky kurkumínu na znižovanie CRP

Štúdia z NCBI (National Libery of Medicine)

Pozadie: Zápal hrá hlavnú úlohu v patogenéze aterosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení. V tomto kontexte, CRP je identifikovaný ako marker a nezávislý rizikový faktor kardiovaskulárnych ochorení. Kurkuminoidy sú prírodným produktom so sľubným kardio-ochrannými a protizápalovými vlastnosťami. Kurkuminoidy sú skúmané ako látka, ktorá dokáže znižovať hodnoty CRP, avšak existuje o tom málo zdrojov.

Cieľ: Zhromažďovanie publikovaných výsledkov klinických štúdií o vplyve kurkuminoidov na hodnoty CRP.

Výsledok: 6 klinických štúdií bolo vykonaných na 172 pacientoch v skupine, ktorá brala kurkuminoidy a 170 pacientov v placebo skupine a títo pacieti boli zahrnutí do meta-analýzy. V porovnaní s placebo skupinou, skupina, ktorá brala kurkuminoidy zaznamenala významnú redukciu v hodnotách CRP (pokles v priemere o -6,44mg/L).  Predpokladá sa použitie kurkuminoidov v znižovaní CRP hodnôt. Odporúča sa konzumovanie čistého kurkumínu.

Teraz však mnohých napadne ísť do obchodu a kúpiť si kurkuma korenie. Pozor, musíte si však uvedomiť, že kurkuma v obchode nie je vhodný ako výživový doplnok, lebo obsahuje zmes rôznych korenín a obsahuje len zanedbatelný podiel kurkumínu bez terapeutického účinku. Nie je vhodná ani zmiešaná zmes s piperínom, lebo mnohokrát sa stane, že výrobcovia pridávajú viac piperínu ako kurkumínu a tým produkt stráca na hodnote. Náš výživový doplnok Kingray obsahuje 99,7 percent čistého kurkumínu. Na dosiahnutie terapeutických účinkov je potrebné konzumovať 400-1800mg kurkmínu, čo je 1-5kapsúl. Užívanie Piperínu s našim produktom nieje potrebné.

 1.      Čo pomáha znižovať CRP?

Pri každom ochorení sa poraďte najskôr so svojím lekárom. Lekár nastaví takú liečbu, ktorá je pre vás vhodná. Dole ponúknuté metódy sú vhodné ako kombinácia viacerých liečebných postupov.

Bakteriálna infekcia

Pokiaľ sa týka bakteriálnej infekcie, tak je potrebné vybrať antibiotiká, ktoré určí lekár. Pri antibiotikách je potrebné konzumovať aj probiotiká, aby nedošlo k narušeniu črevnej mikroflóry. Pri bakteriálnej liečbe je vhodné konzumovať doplnky ako cordyceps sinensis, pretože pôsobí ako prírodne antibiotikum, má proti-zápalové a proti-nádorové účinky a ochraňuje dýchací systém. Minimálne po ukončení antibiotickej liečby je potrebné starať sa o imunitný systém, aby sa obnovila jeho potlačená funkčnosť a cordyceps tomu napomáha. Zároveň je treba rozpúšťať cirkulujúce imunitné komplexy, v ktorých sa častokrát ukrýva živý zdroj predcádzajúcej infekcie či už vírusy alebo baktérie. Tiež pôsobenie na viskozitu a reológiu krvi, ktoré prispieva k zvýšenej aktivite séra na rozpúšťanie imunokomplexov je dôležitá súčasť liečby.

Pokiaľ lekár predpíše antibiotiká, laserové ožarovanie krvi zvyšuje účinnosť antibiotík. Preto kombinácia laserového svetla – zlepšenia viskozity a reológie krvi prináša aj lepšiu permeabilitu bunkových membrán celotevo a dosahuje sa lepší efekt antibiotík na úhyn baktérií.

Okrem toho mnohé štúdie dokázali, že napríklad kombináci antibiotík a laserového ožarovania krvi skrátila trvanie hospitalizácie u pacientov so zápalom pľúc a došlo k rýchlejšej redukcií symptómov ako zadýchavanie, bolesť na hrudi, únava atď.

Vírusová infekcia

Pri vírusových ochoreniach je základom posiľňovanie imunity. V prípade príliš zníženej imunity lekár naordinuje konzumáciu antivirotík.

Konzumácia antioxidantov je pri tejto infekcii dôležitá. U nás najviac osvedčený je asi kurkumín, ktorý urýchľuje zotavenie pri chorobe.

Aplikácia doplnkov alebo laserového ožarovania krvi zlepšuje viskozitu a reológiu krvi, napomáha normálnemu fungovaniu tkanív a orgánov včítane imunity. Biele krvinky cirkulujúce v krvi sa energizujú červeným svetlom a stúpa ich životaschopnosť a aktivita v dôsledku zlepšenej tvorby bunkovej energie ATP.

Kardiovaskulárne ochorenia

Pri kardiovasulárnych ochoreniach je problém dlhodobejší. Čím dlhšie ste si zanášali cievy, tým dllhšie bude trvať, kým sa cievy vyčistia a zápal postupne vymizne. Nato je však potrebná dobrá krvná reológia. Laserové ožarovanie krvi BIOquantom pomáha zlepšovať krvnú reológiu, viskozitu a taká krv, dokáže  rozpúšťať nánosy a plaky na cievach.  Plaky z krvi vznikajú počas období „hustej“ krvi a dajú sa rozpúsťať v obdobiach keď krv je dobre „tekutá“.   Zlepšuje elasticitu červených krviniek, ktoré prúdia cievami a buď cievy dráždia, ak sú tvrdé, alebo prúdia ľahko,  ak sú elastické. Pokiaľ reológia krvi je dobrá, vhodným krokom je konzumácia výživových  doplnkov cielene smerujúcich k potlačeniu zápalu.

-        Kurkumín znižuje CRP hodnoty a odstraňuje voľné radikály. Je to silný antioxiadant.

-        Serapeptáza odstraňuje zápal a tiež pomáha rozpúšťať imunokomplexy alebo plaky na cievach.

Onkologické ochorenia

Pri onkologických ochoreniach je to najpodstatnejšie liečba podľa doporučení lekárov a udržiavanie dobrých vlastností a parametrov  krvi.  Je množtvo výživových doplnkov a možností  na podporu krvotvorby, alkalizácie a detoxikácie. Jednou z možností je konzumácia doplnku, ktorý sa volá artemisinín.  Ak sa používa na liečbu malárie alebo  v niektorých krajinách na liečbu niektorých nádorových ochorení, je to liek.  Jeho pooužitie v nižších dávkach do 50mg/kg viď. Pfeifer protocol môže byť hodnotené použitie ako výživoý doplnok. U nás je registrovaný na ÚVZ SR ako výživový doplnok.

Pri onkologických ochoreniach je potrebné posiľnovať aj imunitu a dopĺňať telu aj potrebné anti-oxianty a všetkými spôsobmi udržiavať dobré parametre krvi, aby sa redukoval výskyt anémií, trombocytopénie, a.i. počas onkologickej liečby, aby liečebný protok mohol prebiehať presne tak, ako bol overený a je stanovený. Kurkumín je doplnok, ktorý má proti-zápalový, anti-oxidačný a proti-nádorový účinok.

Záver

Pokiaľ idete na preventívnu prehliadku, požiadajte svojho lekára, aby vás vyšetril aj CRP resp. hs-CRP. Takisto pokiaľ ste chorý a idete k svojmu lekárovi, poproste ho, aby vám skontroloval CRP. Teraz mnoho lekárov má CRP prístroje priamo na svojich ambulanciách, alebo sa pošle vzorka do labratória. Uvedomte si, že sa aj sami musíme starať o svoje zdravie a to pravidelnými lekárskymi prehliadkami, zdravou stravou, pravidelným pohybom a úpravou našej krvnej reológie. Ak budete mať zdravú krv, tak aj vaše orgány budú v dobrom stave. Zdravá krv je základom všetkého.

Tento článok vo všetkých súvislostiach, ktoré ho spájajú znamená, že neliečené zápaly rôzneho pôvodu vedú k zhoršenej viskozite a reológie krvi, to podporuje iné ďalšie zápaly a zhoršovanie stavu a neliečnené zápaly môžu skončiť ako sdcovocievne ochorenie, mozgovecievne ochorenie alebo rakovina. CRP je dobrým prognostickým parametrom a ak je zvýšené treba to liečiť. Prevencia je vždy lacnejščia ako liečba.

Zdroje

1,  Haran, J. P., Beaudoin, F. L., Suner, S., & Lu, S. (2013). C-reactive protein as predictor of bacterial infection among patients with an influenza-like illness. The American Journal of Emergency Medicine, 31(1), 137–144. doi:10.1016/j.ajem.2012.06.026

2, Xu, Q., Chen, Y.-J., Liu, Z.-Q., Chu, L., Fang, J.-M., Zhang, X., & Zhao, H.-X. (2014). Prognostic role of C-reactive protein in prostate cancer: a systematic review and meta-analysis. Asian Journal of Andrology, 16(3), 467. doi:10.4103/1008-682x.123686

3, ANTICANCER RESEARCH 32: 491-496 (2012)

C-reactive Protein is a Potential Prognostic Factor for Metastatic Gastric Cancer TAKAYA SHIMURA1, MIKA KITAGAWA1, TOMONORI YAMADA2, MASAHIDE EBI1, TSUTOMU MIZOSHITA1, SATOSHI TANIDA1, HIROMI KATAOKA1, TAKESHI KAMIYA1 andTAKASHI JOH1

3, Ko, Y.-J., Kwon, Y.-M., Kim, K. H., Choi, H.-C., Chun, S. H., Yoon, H.-J., … Park, M. (2012). High-Sensitivity C-Reactive Protein Levels and Cancer Mortality. Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention, 21(11), 2076–2086. doi:10.1158/1055-9965.epi-12-0611

4, Pretorius, E. (2018). Erythrocyte deformability and eryptosis during inflammation, and impaired blood rheology. Clinical Hemorheology and Microcirculation, 69(4), 545–550. doi:10.3233/ch-189205

5, J Geriatr Cardiol. 2013 Sep; 10(3): 291–301. doi:  [10.3969/j.issn.1671-5411.2013.03.010] PMCID: PMC3796705 PMID: 24133519  Blood rheology and aging , Michael J. Simmonds,1 Herbert J. Meiselman,2 and  Oguz K. Baskurt3 

6, Pretorius, E. (2018). Erythrocyte deformability and eryptosis during inflammation, and impaired blood rheology. Clinical Hemorheology and Microcirculation, 69(4), 545–550. doi:10.3233/ch-189205

7, Aust Prescr. 2015 Jun; 38(3): 93–94. Published online 2015 Jun 1. doi:  [10.18773/austprescr.2015.034] PMCID: PMC4653962 PMID: 26648629

Erythrocyte sedimentation rate and C-reactive protein

Michael Harrison, 

8, Ridker, P. M. (2003). Clinical Application of C-Reactive Protein for Cardiovascular Disease Detection and Prevention. Circulation, 107(3), 363–369. doi:10.1161/01.cir.0000053730.47739.3c

9, C-Reactive Protein as a Cardiovascular Risk Factor Wim K. Lagrand,Cees A. Visser,Willem T. Hermens,Hans W. M. Niessen,Freek W. A. Verheugt,Gert-Jan Wolbink, and 

C. Erik HackOriginally published: 6 Jul 1999Circulation. 1999;100:96–102

10,  CMAJ. 2004 May 11; 170(10): 1563–1565. doi:  [10.1503/cmaj.1031968] PMCID: PMC400721 PMID: 15136550 C-reactive protein for the prediction of cardiovascular risk: Ready for prime-time?

Daniel G. Hackam and  Steven L. Shumak

11, Albert, M. A. (2000). The role of C-reactive protein in cardiovascular disease risk. Current Cardiology Reports, 2(4), 274–279. doi:10.1007/s11886-000-0081-7

12, Curr Health Sci J. 2013 Oct-Dec; 39(4): 225–231. Published online 2013 Oct  10. PMCID: PMC3945266 PMID: 24778862 The Impact of C Reactive Protein on Global Cardiovascular Risk on Patients with Coronary Artery Disease D.L. Cozlea,1 D.M. Farcas,1 A. Nagy,1 A.A. Keresztesi,2 Ramona Tifrea,1 L. Cozlea,1 and  E. Carașca3

13, ß W. S. Maney & Son Ltd 2010   286 DOI 10.1179/1743288X10Y.0000000001 The anti-inflammatory mechanism of low level laser therapy and its relevance for clinical use in physiotherapy, Jan Magnus Bjordal1,2, Rodrigo Alvaro Branda ̃o Lopes-Martins3, Jon Joensen1,2, Vegard Vereide Iversen4

14, Assis, L., Moretti, A. I. S., Abrahão, T. B., Cury, V., Souza, H. P., Hamblin, M. R., & Parizotto, N. A. (2012). Low-level laser therapy (808 nm) reduces inflammatory response and oxidative stress in rat tibialis anterior muscle after cryolesion. Lasers in Surgery and Medicine, 44(9), 726–735. doi:10.1002/lsm.22077

15, Laser Ther. 2015 Mar 31; 24(1): 15–26.

doi:  [10.5978/islsm.15-OR-02] PMCID: PMC4416141 PMID: 25941421 The use of Intravenous Laser Blood Irradiation (ILBI) at 630–640 nm to prevent vascular diseases and to increase life expectancy VA Mikhaylov

16, Book: Matías Eduardo Antonio Mantineo LASER Therapy in Inflammation: mechanisms, techniques and instrumentation Doctoral thesis in Biomedical Engineering, supervised by Prof. Dr. António Miguel Lino Santos Morgado and Prof Dr. João José Carreiro Páscoa Pinheiro,  submitted to Faculty of Sciences and Technology, University of Coimbra September 2014

17, Pejcic, A., Kojovic, D., Kesic, L., & Obradovic, R. (2010). The Effects of Low Level Laser Irradiation on Gingival Inflammation. Photomedicine and Laser Surgery, 28(1), 69–74. doi:10.1089/pho.2008.2301

 

 

Zverejnené 2018-11-30 by Martina, František Kokoš Home, Články o zdraví 0 13872

Pridať komentárLeave a Reply

Musíte byť  prihlásený na pridávanie komentárov.

Posledné komentáre

Vyhľadávací blog

Related articles

Porovnať 0
Predchádzajúci
Nasledujúci

Žiadne produkty

To be determined Doprava
0,00 € Celkom

Pokladňa